BECAUSE IM A DREAMER

READ HERE: I follow my heart to reach my deepest dreams, to reach wildest feelings. I go against the borders while it’s not too dangerous or against the law too much. Pure dreamer does this, but find out who are other two tipes of people like “alchemist” and “normal ones.” And do you know who are you? May be uderstanding yourself better can make the living even better.

I am a dreamer and it means I’m diffrent in way of thinking, in my choices, in habits and values. I look forward not to judge others for theyr habits, values and attitude in case theyr “style” is not my favourite. Let them be them! But please let me be my self as well with my “style”. Acceptance is too much to ask, but judging less is not. To live unussuall life is not easy also for me, but atleast interesting. I am more and more improving it. Alittle bit weard with those dreamers sometimes.

I met a guy who also is a dreamer, hafly dreamer, by having severall conversations we become good friends. We have speciffic things simillar in our lifes like way of relationships with partner, attitude for it and feelings, also some values. Hes name is Alex, man with an islanders soule and very white skin as he sayes. He is different dreamer than I am but he have theory of it so good that I understanded my own identity much better now. There are real reasons why for me living is so hard sometimes, especially living in this world not in some forest. It turns out thats dreamers  by theyr own nature wants more than usual peaple in sociery – work, family and kids. Sweet and cosy. Dreamers reach for un-usual what is theyr dream come true, unique life. Don’t get me wrong, I don’t mond having family, actually I would like to have mine as well, but for now need to accept my cnodotions.

Alexs’ teory says that there are three tipes of human being or you can call it tipes or dreamers. Thats who we are naturally after birth:

  • Starting this list with pure dreamer tipe, individual with strong, clear ideas and personality, specific needs and dreams to reach in life. Alex sayed dreamer is like wizard. With theyre dreams, creativity, illusions, strenght and personality is possible to do a lot of magical things. People like this are the engine of the creativity and evolution. Special, borderless individuals, whose ideas makes the difference. They obviously is not afrayed of dreaming. Because dream come true is much more important that beying afrayed. Imagination fly hight and after an idea needs to figure out how to make it real. Dreamer have artisticals soul.
  • Next one is “alchemist” and the origin of the concept of it is half dreamer – half “normal one.” They are practic tipe of pearsons, atleast thats what Alex feels to be. Btw, he is the “alchemist” tipe of special pearson. Grown up who haven’t lost all his wonderful creative individuals sole yet and he is aware of it. The one who still have bravery to dream and power of own action. “Alchemists” are ones that seems to be wizards to “normal people”, because “normal ones” don’t understand the things “alchemistist” do. Half dreamers do a lot inside of the borders of the science (in the past, the alchemist, for example, tried to convert lead into gold). They know borders of the world and they are very good in playing with them. But unlikely wizards, they didn’t enlarge borders.
  • And the last one is person who loses hes ability of dreaming pretty fast and become as one we call “normal pearson” who begins to live his usual life. May be not even thinking about possibility to love it, just randomly living it. The life witch live most of people. People of this time don’t really understand way of living or thinking or dreamer and “alchemist.”

Before I have never called my self like that, but Alex sayed I am a dreamer and it is importang, it is my own treasure. It makes sense why is it sometimes so hard to live in this “normal people world” fulled with rules and borders. But at least I am proud to be different, to feel the divine Gods hand on my mind , soul and body. Understanding myself helps me even more act and live like I prefere. I see such a reason for being who I am, for living wide like I want.

dreamer-2

Jo esmu sapņotāja

Es sekoju savai sirdsbalsij, lai izpildītu savus sapņus un lai izjustu visneiedomājamākās sajūtas. Pārkāpju robežām kamēr vien tas nav pārāk bīstami vai nelikumīgi. Šokēt kādu ir dabīgi, tā tas šķiet iekārtots.

Es esmu sapņotāja un tas nozīmē, ka atšķirīga savā domāšanas veidā, savās izvēlēs, iespējams, ka ieradumos un vērtību izvēlē. Es pievēršu uzmanību tam, lai nenosodītu citus par viņu ieradumiem, vertibām un uzvedību, kas man nav pieņemami. Lai jau! Taču lieciet arī manus ieradumus un vertibas mierā. Dzīvot ne-parastu dzīvi man pašai arī nav viegli, taču vismaz interesanti. Man tas padodas aizvien labāk. Tā jocīgi ar tiem sapņotāj cilvēkiem reizēm.

Sastapu vīrieti, kurš arī ir sapņotājs, daļējs gan, un visu sarunu laikā kļuvām par labiem draugiem. Viņa dzīvē ir konkrētas “lietas”, kas ir uz mata līdzīgas ar manējām. Attiecību veids, attieksme pret tām un šādas tādas vērtības. Viņu sauc Alekss, vīrietis ar salas iedzīvotāja dvēseli and gaišu ādas krāsu. Viņš ir citādāks sapņotājs nekā es ar savu teoriju par šo tēmu, un pēc tās es pati izprotu pati sevi daudz labāk. Pastāv reāli iemesli, kapēc ik pa laikam man ir tik grūti dzīvot, vai pareizāk sakot izturēt spriedzi. Izrādās sapņotāji paši pēc savas dabas grib vairāk ne kā tikai to, kas sabiedrībā ir “iestrādāts”, proti, darbiņu, bērniņus un ģimeni. Mīļi un ērti. Sapņotāji tiecas pēc ne-parastā, kas visticamāk ir viņu sapņu piepildījums un tā saucamā dream life.

Aleksa teorijā apgalvots, ka pastāv trīs veidu cilvēki, vai pareizāk sakot trīs veidu sapņotāji. Jo par tādiem mēs piedzimstam:

  • Iesākšu šo sarakstu ar patiesa sapņotāja tipu, cilvēku ar stipru un skaidru ideju un personību, specifiskām vajadzībām, kuras nāk no sirds dziļumiem, un sapņiem, kurus dzīves laikā sasniegt. Alekss saka, ka sapņotāji ir kā burvji. Pašsaprotami, ka viņiem nav bail sapņot, “iziet” ārpus robežām, standartiem. Jo sapņu piepildījums un nepieciešamība tos izdzīvot ir daudz svarīgāk nekā baidīties. Iztēle ir ļoti dzīva un pēc idejas prātā nepieciešams izdomāt, kā to fiziski īstenot. Sapņotājiem ir mākslinieku dvēseles.
  • Nākamais ir “alķīmiķis” un tā izcelsmes koncepts to veido par daļēji sapņotāju – daļēji “normālu cilvēku.” Praktiska tipa cilvēks, tāds vismaz Alekss jūtas, jo pats ir vien no viņiem. Pieaudzis cilvēks, kurš nav pazaudējis visu savu brīnumaini radošā cilvēka dvēseles spēku un to apzinās. Viņam vēl ar vien piemīt drosme sapņot un rīcības spēja sasniegt savu vēlmi. “Normalam cilvēkam” “alķīmists” šķiet esam tas pats sapņotājs, jo “parastie” neizprot viņu rīcības. Daļējie sapņotāji rīkojas atrodoties zinātnes ribežās, tā sapzinoties viņi sapņot robežas nepārkāpjot, drīzāk ar tām spēlējas. Pretēji pilnīgam sapņotājcilvēkam, viņi robežas nepaplašina.
  • Un kā pēdējais ir cilvēks, kurš diezgan agri pazaudē spēju sapņot, un kļūst par tā saucamo “normālo cilvēku” un dzīvo savu parasto dzīvi. Varbūt pat neiedomājoties par iespēju mīlēt savu dzīvi, bet vienkārši un iespējams akli to dzīvo. Tādu dzīvi dzīvo liela daļa cilvēku.

Nekad agrāk nebiju sevi tā saukusi, bet Alekss apgalvoja, ka es esmu sapņotāja un ka tas ir svarīgs faktors, tas ir mans personīgais dārgums. Tagad man ir skaidrs, kapēc dažkārt ir grūti dzīvot “normālu cilvēku” ar noteikumiem un standartiem piepildītā pasaulē. Bet es vismaz esmu lepna būt atšķirīga, izjust dievišķu pirkstu savā prātā, dvēselē un ķermenī. Sevis saprašana palīdz turpināt rīkoties un dzīvot pēc manām interesēm. Es redzu ļoti konkrētu iemeslu būt pašai.

Author of text and photo: Madara Grantiņa aka Charmy Amely

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s